آشپزي با باربيکيو و لذت بردن از طعم غذا در هواي باز (البته اگر شرايط آب و هوايي مساعد باشد)، شيرين‌ترين لحظات را براي شما و عزيزانتان رقم خواهد زد. به عبارت ديگر اگر فضاي کافي در محيط باغ، ويلا، بالکن يا روف گاردن داريد، خريد باربيکيو يا کباب پز شرايطي را براي شما فراهم مي‌کند تا نهايت استفاده را از فضاي باز شخصي خود داشته باشيد. اما تصميم گيري براي انتخاب يک مدل باربيکيو به نياز شما و شرايط محيط وابسته است.

صرف نظر از محيط و وسعت آن، انواع مدل‌هاي باربيکيو در ويلا مبل اين امکان را براي شما فراهم مي‌کند تا در هر فضايي بتوانيد يک کباب پز داشته باشيد و در طول سال از آشپزي کردن با آن لذت ببريد.

انواع باربيکيو

باربيکيوها از نظر نوع سوخت، اندازه، شکل ظاهري و قابليت‌هاي ويژه، با يکديگر متفاوت هستند. براي اطمينان از يک انتخاب صحيح بهتر است فاکتورهاي زير را پيش از انتخاب يک مدل در نظر بگيريد:

  • معمولا براي چند نفر آشپزي مي‌کنيد؟
  • فضايي که مي‌خواهيد باربيکيو را در آن قرار دهيد چگونه است؟
  • برايتان طعم و حس سنتي کباب کردن مهم است يا پخت سريع غذا؟
  • آيا مي‌خواهيد باربيکيو شما قابليت خاصي داشته باشد؟

پاسخ به اين پرسش‌ها به شما در انتخاب و رسيدن به بهترين مدل باربيکيو کمک بسياري خواهد کرد. اما چيزي که در ابتداي راه بايد بشناسيد انواع باربيکيوهاست. باربيکيوها را مي‌توان از نظر نوع سوخت به دو دسته کلي تقسيم کرد.

  1. باربيکيو گازي زغالي
  2. باربيکيو زغالي

لازم است بدانيد که در ميان اين دو دسته بندي کلي، گاها مدل‌هايي توسط توليد کنندگان ارائه مي‌شود که دو قابليت گازي و زغالي را توامان داشته و شايد براي بسياري، يک باربيکيو گازي-زغالي يا کباب پز دو کاره ايده‌ال‌ترين گزينه براي انتخاب و خريد باشد.

باربيکيو زغالي

همه مي‌دانيم که اولين و قديمي‌ترين نوع باربيکيو، باربيکيو زغالي است. همانطور که مشخص است سوخت باربيکيو زغالي، چوب و زغال است. براي داشتن پختي يکنواخت لازم است تا چوب يا زغال به طور کامل برافروخته شود که براي اينکار حدودا 45 دقيقه زمان نياز است. مشتعل شدن زغال‌ها به وسيله الکل، آتش زنه و يا روش‌هاي ديگر انجام مي‌شود. شايد در ابتدا روشن کردن باربيکيو زغالي کمي سخت و دشوار باشد اما بايد گفت آماده سازي و کار با اين نوع باربيکيوها نياز به کمي تجربه و مهارت دارد که پس از چندين بار استفاده ميسر خواهد شد.

اگر چه آماده سازي باربيکيو زغالي کمي زمانبر و سخت است اما باز هم بسياري هستند که طعم کباب را با زغال مي‌شناسند و حس نوستالژي و سنتي آن را دوست دارند.

اشکال و مدل‌هاي مختلفي از کباب پز زغالي در بازار مشاهده مي‌شود. برخي از مدل‌هاي بزرگتر با امکاناتي بيشتر بصورت ثابت قابل استفاده بوده و امکان جا به جايي ندارند بنابراين بايد يک قسمت از فضاي باز خود را به آنها اختصاص دهيد. و در مقابل مدل‌هاي ديگري نيز هستند که قابليت حمل داشته که مي‌توانيد از آنها هم در فضاي باز خانه و هم در طبيعت استفاده کنيد.

باربيکيو ديواري نيز نمونه‌اي از باربيکيوهاي غير پرتابل است که براي فضاهاي کوچک مانند بالکن يا حياط کوچکي بهترين گزينه خواهند بود.

باربيکيو گازي

سوخت اصلي اين باربيکيوها گاز شهري يا کپسول گاز است. باربيکيوهاي گازي قابليت جا به جايي به مکان‌هاي مختلف را ندارند و بايد يک محل مشخص که اتصالات گاز در آن محيا است، براي آنها در نظر بگيريد.

پخت سريع و يکنواخت انواع مواد خوراکي با اين باربيکيوها به بهترين شکل انجام مي‌شود و قابليت‌ها و ويژگي‌هاي متعددي نيز در آنها تعبيه شده است. به طور مثال برخي از مدل‌ها داراي پوشش يا در هستند که به هنگام پخت مي‌توانيد درِ باربيکيو را بسته تا عمل پخت سريع‌تر انجام شده و همچنين دود حاصل از کباب کردن شما و مهمانانتان را آزرده نکند.

بر خلاف باربيکيو زغالي، زمان آماده سازي کباب پز گازي بسيار کوتاه است و نيازي به منتظر ماندن براي گرم شدن آن نيست. همچنين دردسرهايي چون روشن کردن زغال و پخش شدن خاکستر را نيز در اين مدل‌ها نخواهيد داشت.

کابينت و  قفسه‌هايي که در برخي از مدل‌ها مشاهده مي‌شود نيز يک ويژگي خوب و کارآمد به حساب مي‌آيد که حس راحتي بيشتر در هنگام استفاده از باربيکيو گازي را داشته باشيد. اين قفسه‌ها که در بالاي جايگاه پخت قرار دارند محل خوبي براي گرم ماندن کباب‌هاي آماده شده هستند.

قيمت خريد انواع باربيکيو

بيش از 30 مدل باربيکيو گازي و زغالي در مدل‌ها و قابليت‌هاي مختلف را مي‌توانيد در اين قسمت از سايت مشاهده کنيد و در نهايت با در نظر داشتن فاکتورهاي مختص به خود از ميان متنوع‌ترين و جديدترين مدل‌ها، باربيکيو مناسب و مورد علاقه خود را انتخاب کنيد.

در صورت وجود هرگونه پرسش و يا نياز به مشاوره، مي‌توانيد به رايگان با کارشناسان ويلا مبل مشاوره کنيد. همچنين مي‌توانيد در اينستاگرام سیگما کمپانی، نظرات مشتريان و همچنين تصاوير محصولات را مشاهده و حتي از طريق اينستاگرام با ما در ارتباط باشيد.